آیا بی اختیاری ادراری قابل درمان است؟ | بیماری

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

: بی اختیاری ادراری قابل درمانه؟

افزایش سن به مرور می تونه بر اندازه ادراری که مثانه می تونه نگهداری کنه اثر بزاره

 

بی اختیاری ادراری یعنی کاهش کنترل بر مثانه، یعنی وقتی ادرار دارین نمی تونین کنترلش کنین. بی اختیاری ادراری در زنان نسبت به بی اختیاری در مردان شایع تره. درمان بی اختیاری ادرار با رفتاردرمانی، درمان دارویی و عمل جراحی ممکن است.

بی اختیاری ادراری رو میشه از چکیدن چند قطره ادرار (مثل زمان خندیدن یا سرفه کردن) تا حس شدید ادراری که کنترل اون بسیار مشکله، دسته بندی کرد.

 

میلیونا بزرگسال در آمریکا درگیر این آسیب هستن. بی اختیاری ادراری در افراد بالای ۵۰ سال، به خصوص در زنان، بسیار شایعه اما افراد جوون هم درگیر اون می شن؛ مخصوصا زنائی که تازگیا زایمون کردن.

 

حتماً باید در مورد بی اختیاری ادراری با دکتر صحبت کنین، چون اگه این مشکل رو مخفی نگه دارین، پس از یه مدت دچار خارش، زخم و عفونت مجاری اداری میشین و از طرفی، شایدً به خاطر ترس از خجالت در حضور دوستان و خونواده، از اونا دوری می کنین و دچار تنهایی میشین.

 

بی اختیاری ادراری یعنی کاهش کنترل بر مثانه

 

بی اختیاری ادراری در سالمندان حتما اتفاق میفته؟

نه اصلاً. اما افزایش سن به مرور می تونه بر اندازه ادراری که مثانه می تونه نگهداری کنه، اثر بزاره. با افزایش سن و ورود به سالمندی، جریان ادرار ضعیف تر می شه و بیشتر اوقات احساس می کنین ادرار دارین؛ اما این معنیش این نیس که چون سالمندید حتماً دچار بی اختیاری ادرار هستین. این آسیب با درمان، کنترل و حتی به طور کاملً برطرف می شه.

 

شکلای جور واجور بی اختیاری ادراری

پنج نوع بی اختیاری ادرار هست که در ادامه توضیحاتش رو می خونیم:

۱- بی اختیاری استرسی یا بی اختیاری فشاری

بی اختیاری فشاری وقتی ایجاد می شه که در اثر وارد اومدن فشار به عضلات پایینی شکم، چند قطره ادرار خارج شه.

مثلاً وقتی می خندید، سرفه می کنین، چیزی رو بلند می کنین یا در حال ورزش هستین ممکنه این اتفاق بیفته. بی اختیاری ادراری معمولاً وقتی ایجاد می شه که عضلات کف لگن در اثر جراحی یا زایمون، ضعیف شده باشن. این نوع بی اختیاری  ادراری در زنان شایعه.

 

۲- بی اختیاری اضطراری یا فوری

بی اختیاری فوریتی یعنی قبل از این که بتونین به دستشویی برسین، نیاز خیلی شدید و یهویی به دفع ادرار دارین. در این آسیب، بدن شما تنها چند ثانیه قبل از دفع ادرار به شما اطلاع میده که نیاز به دفع دارین. بی اختیاری اضطراری در افراد سن و سال دار بسیار شایعه و البته می تونه نشونه عفونت مجاری ادراری یا مثانه پُرکار باشه.

 

۳- بی اختیاری سرریزی

در بی اختیاری سرریزی، به دلیل پر بودن زیادتر از اندازه مثانه، مقدار کمی ادرار به صورت غیرقابل کنترل خارج می شه. ممکنه بیشتر وقتا احساس کنین نمی تونین مثانه رو به طور کامل تخلیه کنین و چاره ای ندارین زور بزنین. این مشکل بیشتر در مردان و به دلیل انسداد جریان ادرار – در اثر بزرگ شدن پروستات یا تومور – دیده می شه. دیابت و داروهای خاصی هم می تونن این آسیب رو بسازن.

 

۴- بی اختیاری عملکردی

در بی اختیاری عملکردی، دستگاه ادراری مشکلی نداره، اما اختلالای جسمی مانند التهاب مفاصل یا دیگه بیماریا مانع حضور به موقع شما در دستشویی می شه. پس در این نوع بی اختیاری، شما به طور کامل بر دفع ادرار کنترل دارین اما به دلیل مشکلات دیگری نمی تونین به موقع به دستشویی برسین.

 

۵- بی اختیاری جداسازی نشده

در این نوع بی اختیاری، به طور همزمان بیشتر از یه نوع بی اختیاری رو تجربه می کنین. 

 

درمان بی اختیاری ادرار با رفتاردرمانی، درمان دارویی و عمل جراحی شدنیه

 

به چه دلیل بی اختیاری ادراری می گیریم؟

بی اختیاری ادراری می تونه دلایل پزشکی مختلفی، از جمله عضلات لگنی ضعیف و دیابت، داشته باشه.

در ادامه بعضی دلایل عادی بی اختیاری آورده می شه:

• خشک و نازک بودن پوست واژن یا میزراه (مجرای خروج ادرار)، به خصوص بعد از یائسگی

• بزرگ بودن غده پروستات یا جراحی پروستات

• ضعف و کشیدگی عضلات لگنی پس از زایمون

• داروهای خاص

• تجمع مدفوع در روده

• چاقی و زیاد شدن وزن، که باعث وارد اومدن فشار به مثانه و ماهیچه های کنترل کننده اون می شه

• عفونت مجاری ادراری

• مشکل عروقی

• بیماریایی مثل دیابت، فراموشی، و MS

 

چیجوری بفهمیم بی اختیاری ادرار داریم؟

بهترین راه اینه که با دکتر خانوادگیتان در مورد نشونه هایی که دارین صحبت کنین. اینطوری اون می تونه تشخیص بده دچار کدوم یکی از شکلای جور واجور بی اختیاری هستین.

هم اینکه دکتر واسه شما آزمایش نمونه ادرار می نویسه و شمام باید در مورد عادات روزانه دفع ادرار خود – چند بار و چقدر – به دکتر اطلاعات بدین.

شایدً سونوگرافی لگن هم واسه شما تجویز می شه تا وضعیت مثانه بررسی شه. دکتر براساس همه این اطلاعات تشخیص میده که چه نوع بی اختیاری ادراری دارین.

 

 بعضی داروهای پزشکی می تونه بعضی شکلای جور واجور بی اختیاری ادرار رو درمان کنن

 

میشه از بی اختیاری ادراری پیشگیری کرد؟

می تونین با تقویت ماهیچه های لگن از بروز بی اختیاری ادراری پیشگیری کنین، اما بازم تضمینی موجود نیس که هیچوقت به این آسیب دچار نشید.

با ایجاد بعضی تغییرات در سبک زندگی هم می تونین از بروز بی اختیاری ادراری جلوگیری کنین؛ مثلاً تغییر رژیم غذایی می تونه کمک کننده باشه، اینطوری که از الکل، کافئین، خوراکیای اسیدی مثل گوجه و گریپ فروت، و غذاهای پرادویه دوری کنین چون اینا می تونن مثانه رو تحریک کنن.

 

پس اگه احساس می کنین رژیم غذایی شما در بی اختیاری ادراری نقش داره حتماً به دکتر اطلاع بدین. بعضی افراد هم متوجه شده ا ند اگه اندازه مصرف مایعات رو قبل از خواب محدود کنن می تونن بی اختیاری شبونه رو کم کنن. اگه اضافه وزن هم دارین بهتره وزن خود رو کم کنین.

 

درمان بی اختیاری ادراری چیه؟

طبق این که دلیل مشکل چیه و چه نوع بی اختیاری ادراری هست، درمان فرق داره. اگه بی اختیاری به دلیل مشکلات پزشکیه، با درمان مشکل اصلی، این آسیب هم برطرف می شه. تمرینات کِگِل هم با تقویت عضلات لگن می تونن به بهتر شدن بعضی شکلای جور واجور بی اختیاری کمک کنن. جراحی و دارو هم از گزینه های درمانی هستن.

 

تمرینات کگل

تمرینات کگل باعث تقویت عضلاتی می شن که مثانه رو کنترل می کنن. این تمرینات هم واسه زنان و هم واسه مردان خوبه.

حدود ۳ تا ۶ ماه زمان می بره تا متوجه بهبود خود شید.

 

تمرینات کگل باعث تقویت عضلاتی می شن که مثانه رو کنترل می کنن

 

آموزش راه های کنترل مثانه چیه؟

آموزش کنترل مثانه برنامه ای واسه یادگیری کنترل بی اختیاری ادراریه. از این برنامه معمولاً واسه بی اختیاری فشاری، بی اختیاری اضطراری، یا بی اختیاری جداسازی نشده استفاده می شه.

 

آموزش کنترل مثانه به روشای زیر به افراد کمک می کنه:

طولانی تر کردن فواصل بین دو دستشویی رفتن (افزایش زمان)

افزایش اندازه ادراری که مثانه می تونه نگه داره

بهبود کنترل روی فوریت ادرار

چه عادتی باعث بی اختیاری ادرار می شه. واسه اطلاعات بیشتر این مقاله رو بخونین

 

راه دیگه ای واسه درمان بی اختیاری هست؟

بله. بعضی داروهای پزشکی می تونه بعضی شکلای جور واجور بی اختیاری ادرار رو درمان کنن. مثلا، به کار گیری کرم داخل واژن به بعضی از زنان که بی اختیاری فشاری ناچیز دارن کمک می کنه. چندین دارو واسه درمان بی اختیاری اضطراری هست.

در مورد مردان، دارو می تونه به کوچیک شدن پروستات و بهبود جریان ادرار کمک کنه. در مورد درمان دارویی حتماً با دکتر مشورت کنین.

در بعضی موارد ممکنه جراحی نیاز باشه.

 

بی اختیاری ادراری در زنان نسبت به بی اختیاری در مردان شایع تره

 

زندگی با بی اختیاری ادراری

نذارین این موضوع زندگی شما رو تحت اثر بذاره. اجازه ندین بی اختیاری ادرار شما رو در خونه زندونی کنه یا از فعالیتای روتینتان بازدارد. همه اینا فقط نیاز به کمی برنامه ریزی داره. مثلاً اگه قراره بیرون برید و میدونید دستشویی در اون نزدیک موجود نیس، از پد استفاده کنین.

 

یا وقتی جایی خارج خونه هستین در اولین فرصت به دنبال دستشویی بگردین و موقعیت مکانی اونو حفظ کنین. تلاش کنین وقتی قراره از خونه خارج شید مایعات کمتری استفاده کنین.

 

چیزی که خیلی مهمه اینه که حتماً با دکتر و نزدیکانتون در مورد بی اختیاری ادراری صحبت کنین. شاید اولش خجالت بکشین، اما اونا می تونن به شما راه حل ارائه بدن، به خصوص دکتر شما در این مورد واقعاً می تونه کمک کنه. اینجاش خیلی مهمه که هیچوقت احساس نکنین این وسط، تنها هستین.

 

از دکتر تون سوال کنین:

چه نوع بی اختیاری ادراری دارم؟

دلیل احتمالی بی اختیاری ادراری چیه و درمانی داره؟

واسه نوع بی اختیاری ادراری من هم درمانی هست و چه موقع نشونه ها برطرف می شه؟

باید از تمرینات کگل استفاده کنم؟ چقدر؟

به کار گیری برنامه آموزش کنترل مثانه به کنترل بی اختیاری ادراری من کمکی می کنه؟

تغییر در سبک زندگی می تونه به کنترل بی اختیاری ادرار کمک کنه؟

من از این وضع خجالت می کشم؛ تا وقتی که نشونه ها بهتر شه، چه کاری میتونم واسه کنترل بی اختیاری ادرار انجام دهم؟

دلیل تکرر ادرار بدون درد و سوزش چیه؟

 

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *