آیا بیماری ایدز با نیش حشرات هم منتقل می‏ شود؟ | بیماری

: براساس محاسبات مشابه، له شدن یه پشه پر از ویروس HIV روی پوست هم نمی تونه مریضی ایدز رو منتقل کنه. در آخر میشه این طور نتیجه گرفت که انتقال ویروس ایدز از راه قطعات دهانی پشه شدنی نیس.

: مریضی ایدز با نیش حشرات هم منتقل می‏ شه؟

به چه دلیل حشرات انتقال دهنده مریضی ایدز نیستن؟
چندین دلیل هست که حشراتی مانند پشه انتقال دهنده مریضی ایدز نیستن.
۱- بیشتر افراد فکر می کنن که نیش پشه ها، مثل سرنگای زیرپوستی بسیار نازک عمل میکنن و اگه یه سرنگ زیرجلدی می تونه خیلی راحت مریضی رو منتقل کنه، پس پشها هم می تونن مریضی ایدز رو منتقل کنن. در حالی که اینطور نیس.

افراد آلوده به ویروس HIV، تعداد زیادی ویروس داخل خونشون موجود نیس و تازه اگه هم وجود داشته باشه، پشها نمی تونن ویروس ایدز رو از طریقی که به وسیله سرنگ منتقل می شن، انتقال بدن.

وقتی پشه فردی رو نیش می زنه، خون فرد گزیده شده قبلی که در سیستم گوارش پشه هست رو وارد بدن فرد دوم نمی کنه، بلکه بزاق خود رو از راه نیش وارد پوست فرد دوم می کنه.

بر خلاف سرنگ، در پشها بزاق از یه کانال خارج و خون از کانال دیگری داخل می شه. بزاق پشه دارای موادیه که مانع بند اومدن خون می ‏شه و هم مکیدن خون رو واسه پشه آسون‏تر می کنه. پس انتقال خون به فرد دوم صورت نمی گیره و فقط ممکنه بزاق حشره وارد بدن فرد دوم شه که بزاق عامل انتقال ایدز نیس.

به عبارت ساده تر، پشه ای که خون شخص سالم رو می مکد، بزاق رو از کانال دیگری به غیر از چیزی که خون آلوده قبلی رو با اون مکیده س به بدن شخص سالم تزریق می کنه.

۲- اجزای دهن و بزاق حشره فقط ممکنه مقادیر بسیار کمی خون رو در خود نگه دارن، ضمن اینکه خون افراد گرفتار به ایدز همیشه سطح بالایی از ویروس رو نداره. پس در کل خطر بسیار کمی داره که بزاق پشه خونی باشه.

عامل مریضی که قراره به وسیله قطعات دهانی پشه منتقل شه، باید در مقادیر بسیار بالا در خون موجود باشن.

اندازه ویروس HIV در خون بسیار پایینه، دست کم بسیار پایین تر از تعداد هر نوع انگل دیگری که به وسیله پشه منتقل می شه. در خون افراد آلوده با احتمال خیلی کم بیشتر از ۱۰ واحدHIV پیدا میشه و در ۷۰ تا ۸۰ درصد از افراد آلوده، اصلا ویروس قابل اندازه گیری در خون موجود نیس.

محاسبات نشون داده که اگه پشه ای از خون فرد آلوده ای که ۱۰۰۰ واحدHIV داره بمکد و بعد شخص سالم رو بگزد، یه به ده میلیون امکان انتقال تک واحد HIV از راه قطعات دهانی به دریافت کننده سالم هست. یعنی یه شخص سالم باید به وسیله ۱۰ میلیون پشه گزیده شه تا از راه ویروسای چسبیده به قطعات دهانی ایشون آلوده شه!

براساس محاسبات مشابه، له شدن یه پشه پر از ویروس HIV روی پوست هم نمی تونه مریضی ایدز رو منتقل کنه. در آخر میشه این طور نتیجه گرفت که انتقال ویروس ایدز از راه قطعات دهانی پشه شدنی نیس.ویروس ایدز قدرت افزایش و امکان زنده موندن در بدن حشرات رو نداره.

۳- علاوه ‏بر این ویروس ایدز مدت بسیار زیادی در بدن حشره زنده نمی مونه، چون به خاطر آنزیم‏های دستگاه گوارش حشره، ویروس ایدز قدرت افزایش و امکان زنده موندن در بدن اونو نداره. وقتی پشه می خواد عامل یه مریضی رو منتقل کنه، اون عامل باید تا انتقال کامل داخل بدن پشه زنده بمونه. اگه پشه عامل رو هضم کنه، اون وقت سیکل انتقال عفونت ناقص مونده و قطع می شه.

انگلایی که از راه پشها منتقل می شن، راه های مختلفی واسه مقابله با جهاز هاضمه پشه دارن. بعضی نسبت به آنزیمای هضم کننده معده پشه مقاوم هستن. بعضی با سرعت کامل از معده خارج می شن، قبل اینکه آنزیمای پر قدرت بر اونا تاثیر بذارن،

مثلا انگل مالاریا می تونه با روشای جور واجور حدود ۹ تا ۱۲ روز در بدن پشه زنده بمونه و از راه گزش پشه از افراد مریض به افراد سالم منتقل شه

تحقیقات روی ویروس HIV نشون داده که ویروس ایدز واسه پشه به معنی غذا هستش و همراه خون هضم می شه. اینطوری پشه، ویروس و کلیه قطعات اونو که احتمال ایجاد عفونت دوباره دارن، در عرض ۱ تا ۲ روز به طور کامل هضم و نابود می کنه. از اونجایی که ویروس ایدز راهی واسه افزایش و حمله به غدد بزاقی نداره،

راهی که بیشتر انگلا واسه انتقال از یه میزبان به میزبان دیگه استفاده می کنن، واسه ویروس HIV شدنی نیس.

۴- دلیل دیگه اینه که به باور حشره شناسا، حشرات گزنده مثل پشه بدون این دست اون دست کردن پس از گزش یه فرد به دنبال طعمه دیگری نمی‏روند و یه مدت استراحت می کنن تا خون مکیده شده هضم شه. در این مدت ویروس HIV از بین می‏رود. همه این دلایل نشون میده نباید نگران انتقال ویروس HIV از راه حشرات باشیم.

البته اینم بگیم بعضی مریضی‏ها می‏تونن از راه گزش پشه منتقل شن؛ مثل مالاریا، سالک، تب زرد و… .

این ویروس‏ها بعد از ورود به بدن پشه در دستگاه گوارش حشره افزایش می ‏شن و سلول‏های دیواره سیستم گوارشی پشه رو آلوده می کنن و خیلی راحت زنده می‏ مانند. این مریضی‏ها از راه بزاق پشه توانایی انتقال دارن، ولی ویروس ایدز از راه بزاق حشره توانایی انتقال رو نداره.
منبع: سلامتی

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *