آیا بیماران ام.اس می توانند روزه بگیرند؟ | تغذیه سالم

بیماران ام.اس می تونن روزه بگیرن؟

بیماران ام.اس با رعایت چند تا نکته مهم در تغذیه و حفظ سلامت با نظر دکتر می تونن روزه بگیرن.

ام.اس بعضی وقتا دارای طیف خفیفیه که فرد زندگی عادی خود رو داره و این مریضی فقط در حد مور مور شدن دستانه که این افراد می تونن خیلی راحت روزه بگیرن.

بیماران ام.اس می تونن روزه بگیرن؟

ام اس و روزه داری

باید توجه داشت در نوع شایع ام.اس که مریضی در مراحل پیشرفته ای قرار داره، باید نکات مهمی رو در مورد روزه داری رعایت کنن و مراقب عوامل شدید شدن کننده مریضی ام.اس باشن.

چهار عامل مهم گرما، استرس، خستگی و ضربه می تونه ام.اس رو شدید شدن کنه. از این رو بیماران ام.اس باید از این چهار عامل دور باشن تا توان خود رو واسه روزه داری حفظ کنن.

نباید مریض ام.اس تا مرز خستگی پیش رود یا در محیط گرم بدون رطوبت قرار گیرد. هم اینکه لازمه بیماران ام.اس از استرس و اضطراب بپرهیزند و مراقب هر گونه ضربه ای به بدن خود مخصوصا به مغز و نخاع باشن تا این مریضی شدید شدن نشه.

بیماران پیشرفته ام.اس اگه بیماریای عروقی، خونی، دیابت و کلیوی نداشته باشن و از وضعیت چرخش خون مناسبی بهره مند باشن، می تونن روزه بگیرن.

علاوه بر انجام کارای سبک و خوردن سحر و افطار و توجه به استراحت کافی و دوری از استرس و گرما، لازمه بیماران ام.اس از تغذیه مناسبی هم در ایام ماه مبارک رمضان بهره مند باشن.

بیماران ام.اس میوه جات و سبزیجات رو در سبد غذایی خود جا بدن و به جای گوشت قرمز از گوشت سفید استفاه کنن. هم اینکه از خوردن غذاهای چرب شدیدا دوری کرده و عسل رو در وعده های غذایی خود از یاد نبرن.

خونواده ها و مخصوصا مسئولان باید توجه داشته باشن که شرایط مناسبی رو واسه این بیماران جفت و جور کنن؛ به خصوص از مسئولان انتظار میره با در نظر گرفتن اینکه بیشترین افراد مریض شامل نسل جوون هستن به جایگاه اجتماعی، شانیت و کار و کاسبی این عزیزان توجه شه. / tabnak.ir

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *