آیا بیماران ام اس می‌توانند روزه بگیرند؟ | بیماری

خبرگزاری ایسنا: یه متخصص مغز و اعصاب، گفت: بیماران ام اس با رعایت چند تا نکته مهم در تغذیه و حفظ سلامت زیر نظر دکتر می تونن روزه بگیرن.

دکتر شمس الدین حجازی درباره مریضی ام اس و روزه داری گفت: ام اس بعضی وقتا دارای طیف خفیفیه که فرد زندگی عادی خود رو داره و این مریضی فقط در حد مور مور شدن دستانه که این افراد می تونن خیلی راحت روزه بگیرن.

این متخصص مغز و اعصاب اضافه کرد: باید توجه داشت در نوع شایع ام اس که مریضی در مراحل پیشرفته ای قرار داره باید نکات مهمی رو در مورد روزه داری رعایت کنن و مراقب عوامل شدید شدن کننده مریضی ام اس باشن.

ایشون درخصوص این عوامل شدید شدن کننده گفت: ۴ عامل مهم گرما، استرس، خستگی و ضربه می تونه ام اس رو شدید شدن کنه از این رو بیماران ام اس باید از این ۴ عامل دور باشن تا توان خود رو واسه روزه داری هم حفظ کنن.

حجازی گفت: بدین معنا که نباید مریض ام اس تا مرز خستگی پیش بره و یا در محیط گرم بدون رطوبت قرار بگیره هم اینکه لازمه بیماران ام اس از استرس و اضطراب بپرهیزند و مراقب هر گونه ضربه ای به بدن خود مخصوصا به مغز و نخاع باشن تا این مریضی شدید شدن نشه.

ایشون هم اینکه درباره شرایط بیماران ام اس واسه روزه داری گفت: بیماران پیشرفته ام اس اگه مریضیای عروقی، خونی، دیابت و کلیوی نداشته باشن و از وضعیت چرخش خون مناسبی بهره مند باشن می تونه روزه بگیرن.

رییس هئیت مدیره انجمن ام اس قم با اشاره به تغذیه بیماران ام اس گفت: علاوه بر انجام کارای سبک و خوردن سحر و افطار و توجه به استراحت کافی و دوری از استرس و گرما، لازمه بیماران ام اس از تغذیه مناسبی هم در ایام ماه مبارک رمضان بهره مند باشن.

ایشون پیشنهاد کرد بیماران ام اس میوه جات و سبزیجات رو در سبد غذایی خود جا بدن و به جای گوشت قرمز از گوشت سفید استفاده کنن هم اینکه از خوردن غذاهای چرب شدیدا دوری کرده و عسل رو در وعده های غذایی خود از یاد نبرن.

حجازی توجه به بیماران ام اس رو مورد تاکید قرار داد و گفت: خونواده ها و مخصوصا مسئولان باید توجه داشته باشن که شرایط مناسبی رو واسه این بیماران جفت و جور کنن به خصوص از مسئولان انتظار میره با در نظر گرفتن اینکه بیشترین افراد مریض شامل نسل جوونه به جایگاه اجتماعی، شانیت و کار و کاسبی این عزیزان توجه شه.

جالبه بدونین، ام اس یه مریضی مربوط دستگاه عصبی مرکزی بوده و در این مریضی پوشش محافظ اعصابی که در داخل و دور و بر مغز نخاع قرار دارن تخریب می شه که این خود باعث ایجاد طیف خیلی از علائم مثل از دست دادن کنترل عضلات هماهنگی بین اونا تا مشکلات بینایی می شه.

این مریضی در زنان شایعتر از مردونه هم اینکه تا الان دلیل پیدایش این مریضی مشخص نشده ولی بنظر می رسه که بروز این مریضی ارتباطی با جوابای خود ایمنی داشته باشه.

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *