آیا بوتاکس میگرن را درمان می‌ کند؟ | بیماری


بوتاکس نام تجاری سمیه که مانع از انقباض ماهیچه ها می شه و واسه زیبایی استفاده می شه. مدتیه گروهی از پزشکان مدعی شده ان که بوتاکس میگرن طولانی رو درمان می کنه، اما این ادعا درسته؟


امروزه بوتاکس فقط واسه رفع چین و چروک پوست به کار نمی رود، بلکه خیلی از آدمایی که بیشتر نصف زندگی خود رو با سردرد گذرونده ان، از اون به عنوان روشی درمانی واسه بهبود سردردهای شون استفاده می کنن. اما واقعا تزریق منظم ماده ای سمی به دور و بر سر و گردن، بیماران گرفتار به میگرن طولانی رو درمان می کنه؟ در واقع در این مورد بین پزشکان توافق نظر وجود نداره.

به گزارش نیوساینتیست، ماجرای به کار گیری بوتاکس در درمان میگرن به ده سال پیش برمی شه که جراحی های زیبایی در هالیوود عادی شده بود. متخصصین جراحی های زیبایی و پلاستیک در اون زمان اعلام کردن که بعد از به کار گیری بوتاکس، بعضی از مراجعه کنندگان از شر میگرن خود خلاص شدن.

به دنبال این ادعا، بعضی پزشکان قبل از این که تاییدی رسمی وجود داشته باشه، شروع به به کار گیری بوتاکس واسه درمان میگرن کردن.

خیلی زود، شرکت دارویی آلرژن Allergan که تولیدکننده بوتاکسه، شروع کرد به فروختن بوتاکس به عنوان داروی سردردهای میگرنی. شاید واسه تون باحال باشه بدونین بدون هیچ مدرکی واسه اثبات این ادعا، این شرکت سال گذشته ۳۷۵ میلیون دلار از این فروش به دست آورد.

مشکلات تزریق بوتاکس بسیار نادره و با دو بینی و مشکلات عصبی همراه س ولی موندگاری طولانی نداره البته تزریق این دارو نزدیک چشم باعث افتادگی پلک به مدت چند هفته می شه.

از اون زمان، بعضی از پزشکان مدعی شدن که به کار گیری بوتاکس، هیچ علامتی از کاهش درد یا درمان میگرن معمولی و یا سردردهای تنشی در مراجعه کنندگان شون به جای نگذاشته س. به هر حال، میگرن طولانی با میگرن معمولی و سردردهای تنشی فرق داره. در میگرن های طولانی، فرد ۱۵ روز از هر ماه رو از سردرد رنج می برد و دست کم ۸ روز از این مدت، مربوط به میگرنه.

آخرسر دو مطالعه در این مورد منتشر شد. در هر دو مطالعه، به افراد گرفتار به میگرن طولانی، در دو گروه، طی ۵ دوره ۱۲ هفته ای، دارونما یا بوتاکس تزریق می شد. هر بار فرد ۳۱ تزریق در قسمت های خاصی از سر و گردن دریافت می کرد.

در مطالعه اول، محققین اعلام کردن که از تعداد روزای سردرد کم نشد، اما سردردهایی که با میگرن ربط داشتن، کمتر شدن. اما در مطالعه دومی که همون گروه اجرا کردن، ۱۰ درصد کاهش در روزای سردرد در مقایسه با کسائی که دارونما مصرف کرده بودن، گزارش شد.

هنوز کسی نمی دونه که بوتاکس چه طور به کاهش سردرد کمک می کنه. محققین می گن که جلوگیری از انقباض ماهیچه ها، سهمی در کاهش سردرد نداره. با این حال، سازمان دارو و مواد غذایی آمریکا و آژانس اجناس بهداشتی و دارویی انگستان، هر دو این درمان رو به عنوان درمانی مناسب واسه میگرن طولانی پذیرفته ان.

با این وجود، هنوز بسیاری راضی نشده ان. جس اولسن، عصب شناس دانشگاه کپنهاگ و مدیر مرکز سردرد دانمارک، لیستی از خطاها رو در مورد این دو مطالعه جفت و جور کرده و یافته های این تحقیقات رو نمی پذیرد.

یکی از این ایرادها، مصرف بالای مسکن های دیگه در بین بیمارانه که نتیجه مطالعه رو تحت تاثیر قرار می دهد. هم اینکه، بوتاکس و دارونما از نظر تاثیری که روی حالات چهره می گذارن، قابل تمایزند و نمی توان گفت مریض از ماده تزریقی خبر نداشته.

با این وجود، محققین تحقیقات گفته شده هم، دلایل خود رو دارن و این ایرادها رو نمی پذیرن.  به گفته اون ها، میگرن طولانی واقعا فلج کننده س و درمان اون بسیار سخته، پس باید هر فرصتی واسه درمان رو مهم دونست.

مواظب آمپول های بوتاکس تولید چین باشین

یه متخصص متخصص پوست و مو و زیبایی گفت:" خیلی از آمپولای بوتاکس به وسیله کشور چین و غیر استاندارد، با مارک کانادا تولید و در بازار عرضه می شن که تزریق اون مشکلات مختلفی مثل حساسیت شدید داره."

دکتر سعید کشاورز گفت:"بوتاکس معمولاً واسه فلج کردن عضلات و درمان چین و چروک خط ابرو، پیشونی و کنار چشم به کار می رود و بعد از ۳ تا ۶ ماه با از بین رفتن اثرش به تزریق دوباره نیاز داره."

ایشون اضافه کرد: "مشکلات تزریق بوتاکس بسیار نادره و با دو بینی و مشکلات عصبی همراه س ولی موندگاری طولانی نداره البته تزریق این دارو نزدیک چشم باعث افتادگی پلک به مدت چند هفته می شه. "

این متخصص پوست ومو و زیبایی با توضیح دادن این موضوع که، بوتاکس واسه درمان خطوط خنده از بینی تا لب کاربردی نداره گفت: "یکی دیگه از موارد درمانی بوتاکس رفع تعریق زیاد کف دست، بغل پا و زیر بغله که آسیب خاصی نداره ولی با درد شدید و احساس ضعف عضلانی به مدت کوتاه همراه می باشه."

کشاورز گفت: " انتهای اعصاب ماده ای ترشح می کنه که غدد مترشحه عرق رو مجبور به فعالیت می کنن که در بعضی آدما به دلیل عرق کردن زیاد کف دستشون همیشه خیسه. "

: " تزریق بوتاکس با اثر روی اعصاب مربوطه از تعریق جلوگیری می کنه و مشکل فرد برطرف می شه ولی بعد از ۳ الی ۶ ماه اثر اون از بین و سم تجزیه و باید تزریق باید دوباره انجام بشه. "

فرآوری- معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

بهنوش خرم روز- خبرآنلاین

سلامت نیوز

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *