آیا بوتاکس در درمان افسردگی تاثیر دارد؟ | بیماری

: بوتاکس در درمان افسردگی تاثیر داره؟

: بوتاکس در درمان افسردگی تاثیر داره؟

بوتاکس سم مهلکی به نام بوتولنیمه که اگه از اون واسه بدن به طور درست استفاده شه می تونه به درد بخور واقع شه. بوتاکس انگار فلج کننده ماهیچه ها هستش. دکتر نورمن روزنتال سال هاست روی افسردگی و هم اینکه خودکشی کار کرده. این روانپزشک که آزمایشات خاصی در نرت بتزدا ایالت مریلند آمریکا انجام میده،

مثل همه پزشکان داروهای ضد افسردگی واسه بیمارانش تجویز کرده و جلسات درمانی میذاره اما اون یه روز به بیمارش چیز دیگری واسه درمان پیشنهاد کرد. روزنتال به اون گفت: «باید بوتاکس بزنی. در راه برگشت به خونه برنامه یه قرار دیگه رو هم تنظیم کن.»

این پیشنهاد بسیار عجیب و غریب بود اما این کار خیلی هم بدون پیش زمینه پیشنهاد نشد. در سال ۲۰۱۴ میلادی دکتر روزنتال استاد روانپزشکی بالینی دانشکده پزشکی جورج واشنگتن و دکتر اریک فینزی استادیار روانپزشکی همین دانشکده، تحقیقی رو منتشر کردن که نشون می داد آدمایی که افسردگی زیاد داشته و بوتاکس تزریق کردن، بعد از گذشت شش هفته علایم کمتری در مقایسه با کسائی داشتن که به اونا به دارو تزریق شده بود.

با این که بوتاکس هنوز واسه افسردگی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیس اما این موضوع جلوی پزشکان رو واسه تجویز این روش نمی گیره. بوتاکس یکی از داروهاییه که در غیر از موارد تایید شده سازمان غذا و دارو استفاده می شه.

داروهایی که این سازمان تایید کرده، بعضی وقتا فقط واسه تجویز واسه موقعیت خاصی تایید می شه. با این حال پزشکان به صورت قانونی اجازه دارن بدون در نظر گرفتن این موضوع که دارو روی موقعیت دیگری جواب داده یا نه، اونو تجویز کنن.امروزه بوتاکس شکل زیادی در درمانای دیگه – رفع چین و چروک ها و یه پدیده فرهنگی و پیروزی پزشکیه – و موقعیتایی غیر از زیبایی به کار برده می شه.

افسردگی که مریض روزنتال از اون رنج می بره یه نمونه از لیستی بلندبالاست، بوتاکس می تونه در موقعیتای دیگری مثل عرق کردن، گرفتگیای گردن، ترشح مثانه گرفته ت انزال زودرس، سردی دست ها و حتی وضعیت قلبی خطرناک، فیبریلاسیون دهلیزی بعد از عمل قلب هم موثر واقع شه.

در سال ۲۰۱۵ میلادی بوتاکس به وسیله شرکت داروسازی آلرگان تولید و عواید جهانی اون ۲ میلیارد و ۴۵ میلیون دلار شد؛ البته بیشتر از نصف اون صرف موارد درمانی شد تا کاربرده های زیبایی. به احتمال زیاد در طول چند سال درآمد حاصل از این دارو واسه زیبایی در بالاترین جایگاه استفاده پزشکان بود اما در همون زمان، اونا در تلاش بودن که از بوتاکس واسه موارد دیگری استفاده کنن، از این رو آلرگان مطالعاتی رو روی تولیداتش سر گرفت.

مین دانگ محققی که در دانشکده پزشکی هاروارد روی سموم بوتولینیوم در آزمایشگاه کار می کنه و هیچ رابطه مالی با آلرگان نداره، میگه: «در بسیاری موارد، پزشکانی بودن که در به کار گیری این دارو در موقعیتای دیگه غیرمعمول پیشرو بودن، بعد ما درمانایی با این دارو دیدیم که هیچوقت انتظارش رو نداشتیم. من با پزشکانی ملاقات کردم که از این سم در نقاط جور واجور بدن واسه بهبود امراضی که چیزی در موردش نمی دونین استفاده می کردن.»

پتانسیلای این دارو بسیار گسترده س اما این رو هم باید گفت که بدون خطر هم نیس. بیشتر کارشناسان که با اونا صحبت کردیم، با دوزهای پایین این دارو موافق هستن، «بوتاکس وقتی سالم و امنه که به وسیله یه فرد مجاز حرفه ای تزریق شه.» اما در عین حال همه موافق این موضوع نیستن که امن بودن در تموم موارد به کار گیری این دارو، همیشگی باشه.

در سالای گذشته، تعدادی از پرونده های حقوقی بر علیه آلرگان دعوی حقوق کرده و شاکیان مدعی شدن که استفاده غیرمعمول از این دورو واسه دردهایی مثل علایم فلج مغزی کودکان یا لرزش دست در بزرگسالان اثرات داغون کننده ای رو به همراه داشته. با این حال بازم پذیرش این دارو در مطب پزشکان سراسر دنیا رو به زیاد شدنه و به همون نسبت اندازه درآمد حاصل از اونم رشد می کنه و نشونه هایی از کُند شدن این روند دیده نمی شه.

بوتاکس تا چند سال قبل دارویی بود که فقط در مهمانیای درجه بالای هالیوودی روی پیشونی پر از تزریق مهمونا دیده می شد، پس از این دارو فقط واسه زیبایی استفاده می شد. نکته باحال اینه که موارد کاربرده های دیگه از بوتاکس وقتی ظاهر شد که پزشکان به دنبال درمانای جدید واسه بیماران شون بودن.

وقتی پزشکان درصدد پیدا کردن روشای جدید درمانی واسه بیماران هستن، کاربرده های تازه از داروهای تایید شده رو کشف کرده و باعث پیشرفتایی در علم پزشکی می شن. از پایه تجربیات دنیای واقعی اون طرف قوانین سازمانای نظارتی عمل میکنن اما به نوبه خود، سوالات بسیاری هم درباره افزایش خطرات داروهای در حال گسترش در روشای جدید بررسی نشده هم به وجود میارن.

اما این اتفاق همیشگیه. این دارو از وقتی که اولین بار به صورت اتفاقی توانایی نابود کردن چروک های صورت رو به دست آورد تا امروز راه درازی رو پیموده س. در دهه ۱۹۷۰ میلادی، دکتر آلن بی. اسکات چشم دکتر روی این سم به عنوان یه درمان واسه آدمایی که دچار لوچی چشم بودن تحقیق کرد.

دکتر اسکات در سال ۲۰۱۲ میلادی گفت: «بعضی از این بیماران که مراجعه می کنن مثل یه جوک می مونه و می گن: «اومدم صاف ببینم» و من می خندم. اما خودمم قبلا این موضوع رو واقعا کاربردی و مهم نمی دونستم.»

اسکات نام این دارو رو اکولینوم می نامد که شرکتی با همین نام رو در سال ۱۹۷۸ میلادی شکل داد. در سال ۱۹۸۹ میلادی این دارو تایید سازمان غذا و دارو رو واسه درمان لوچی (مشکل انحراف چشم) و اسپاسم عجیب پلک گرفت. دو سال بعد آلرگان اکولینوم رو با قیمت ۹ میلیون دلار خرید و نام دارو رو به بوتاکس عوض کرد.

در اون زمان، آلرگان در درجه اول شرکت مراقبت چشمی بود که کالاهایی مانند تمیز کننده لنزهای چشم، محلولایی واسه خشکی چشم تولید می کرد که براش درآمد هرساله ۵۰۰ میلیون دلاری به همراه داشت. آلرگان دید که بوتاکس به عنوان دارو در آمریکا درخواست داره. تخمین زده شد که چهار درصد از مردم در آمریکا انحراف چشم دارن

که قبلا بوتاکس واسه درمانش تایید شده بود. آلرگان تونست در آخر ۱۹۹۱ میلادی از این دارو در حدود ۱۲ میلیون دلار درآمد به دست آورد.در سال ۱۹۹۸ میلادی دیوید ای.آ پیوت مدیرعامل اجرایی آلرگان شد. اون به خاطر پتانسیل نابود کردن چروکا به وسیله بوتاکس به این دارو علاقمند بود. به خاطر همین بعضیا رو در شرکت،

مامور سلسله تحقیقات و تحقیقاتی درباره این موضوع کرد. در سال ۲۰۰۲ میلادی سازمان غذا و دارو اولین بار بوتاکس رو به عنوان یه داروی شیمایی که مورد استفاده اهداف آرایشی قرار میگیره تایید کرد. در این سال به بوتاکس به عنوان از بین برنده خطوط اخم – چروکای میان ابروها – چراغ سبز نشون داده شد.

در سال ۲۰۰۱ میلادی، یه سال قبل از این که بوتاکس واسه نابود کردن چروکا تایید شه، حدود ۳۱۰ میلیون دلار فروخته بود. در سال ۲۰۱۳ میلادی یعنی همون سالی که این دارو واسه مثانه بیش فعال تایید شد، آلرگان گزارش کرد که نزدیک دو میلیارد دلار از بوتاکس درآمد داشته.

بعد از گذشت تنها یه دهه، تعداد آدمایی که در آمریکا سم بوتولینوم آرایشی تزریق می کنن – بیشتر بوتاکس تا دیسپورت، برند دیگری که کمتر از ۱۰ درصد بازار رو در اختیار داره – در حال گسترشه. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی به کار گیری توکسینا واسه چروکا ۷۹۵ درصد زیاد شد.

اما این نکته رو هم باید در نظر داشت که امروزه کاربرده های غیرپزشکی از این دارو بسیار پول سازه، یه دلیل اونم به خاطر اینه که پزشکان تسلط بیشتری در چگونگی به کار گیری اونو دارن. توکسین بوتولینوم از نوع A، یکی از هفت نوروتوکسینیه که از کلستریدیوم و بوتولینوم تولید می شه. بوتولیسم چیز خوبی نیس، می تونه باعث تاری دید، مشکلات بلع و از اینا بدتر هم شه.

تو یه مورد گذشته نزدیک ۳۰ نفر در سال ۲۰۱۵ میلادی در اوهایو بعد از حضور در کلیسا و خوردن غذایی کوتاه، در بیمارستان بستری شدن. گسترش مریضی در آخر به یه سالاد سیب زمینی نادرست کنسرو شده خونگی نسبت داده شد که به باکتریا پناه داده بود.

با در نظر گرفتن سطح سمی بودن، بعضی از کشورها بررسی کردن که پتانسیل اون به گونه ایه که میشه از اون به عنوان یه اسلحه بیوتکنولوژیکی استفاده کرد. در بوتاکس اما مقدار کمی از سم استفاده می شه. بخاطر این بیشتر کارشناسان تصور می کنن که بوتاکس دارویی امنه. دانگ محقق هاروارد میگه: «بسیار جالبه که این سم شدیدترین نوع سمیه

که واسه آدم شناخته شده اما از طرف دیگه، اونا مفیدترین سمایی هستن که امروزه استفاده می شن.»بوتاکس به صورت موقت فعالیت عضله ها رو متوقف می کنه. این دارو با بستن رابطه اعصاب عضله عمل می کنه و باعث می شه عضلاتی که به اونا تزریق شده قادر به منقبض شدن نباشن.

فلج کردن فعالیت عضله همون دلیلیه که میشه گفت بوتاکس چیجوری انحراف چشم یا اسپاسمای پلک یا عرق کف دست رو به وسیله بستن سیگنالایی که از اعصاب می رسه، نابود می کنه.نشون داده شده که بوتاکس از سردردهای زیاد میگرنی هم جلوگیری کرده اما بازم این که بوتاکس دقیقا

چیجوری عمل می کنه نامشخصه. دکتر میشل برین معاون ارشد پیشرفت دارو در آلرگان و رییس ارشد علمی بوتاکس میگه: «در مورد میگرنا بیشتر با شکست مواجه میشیم. زمان زیادی می بره تا بفهمیم که کجا و چقدر باید تزریق کنیم.» امروز مردمی که به خاطر پیشگیری از میگرن بوتاکس میزنن، ۳۱ تزریق در نقاط جور واجور سر و گردن شون دریافت می کنن. تاثیر بوتاکس در حدود سه تا شش ماه بسته به موقعیت باقی می مونه.

به کار گیری بوتاکس واسه میگرنا مانند خیلی از استعمالای جدید واسه دارو، یه اتفاق خوشحال کننده س. جراح پلاستیک بورلی هیلز مشاهده کرده آدمایی که واسه چروکا بوتاکس تزریق کردن، سردردهای کمتری داشتن که این موضوع راه رو واسه مطالعاتی درباره میگرن صاف کرد.

به طور مشابه وقتی پزشکان در اروپا به بیماران شون واسه انقباض عضلات صورت بوتاکس تزریق کرده و دیدن که کمتر از عادی عرق می کنن، عاشق این دارو شدن.هرچند بیشتر کشفیات دارویی با آزمایشگاهای صنعتی و گران همراه بوده اما بعضی وقتا با آزمایشای بالینی داروهای تایید شده در موارد غیر عادی میشه به کشفیات تازه ای رسید، همونجوریکه این اتفاق واسه بوتاکس افتاد.

پزشکانی که از بوتاکس واسه درمانای دیگری که سازمان غذا و دارو تایید نکرده استفاده می کنن، می گن که به دنبال درمانای تازه ای واسه بیماران شون هستن.دکتر لیندا بروباکر رییس و مسئول بخشای جورواجور دانشگاه پزشکی شیکاگو که در سال ۲۰۱۳ میلادی قبل، از تاییدیه سازمان غذا و دارو به صورت خاص روی بوتاکس

واسه بیش فعالی مثانه کار می کرد، میگه: «در طول سی سال کار پزشکی ام، بوتاکس یکی از تاثیرگذارترین درمانایی بوده که تا الان دیده ام.»خیلی از زنائی که اون روی اونا کار می کرد، دل شون نمی خواست که واسه این مشکل به صورت دراز مدت دارو مصرف کنن. بروباکر دریافت حدود ۷۰ درصد از زنائی که بوتاکس تزریق کردن

گزارش دادن که به صورت میانگین سه قطره در روز غیر ارادی ترشح می کنن که در مقایسه با میانگین پنج قطره در روز در اول این تحقیق مهمه.بعضی از صنعتگران داخلی می گن هرچند قوانین مبهمه اما غیرمعمول نیس که نمایندگان شرکتای دارویی و پزشکان،

اطلاعاتی درباره فرق راه های استفاده داروی تایید شده رو با هم به اشتراک بذارن. اگه پزشکی فهمیده باشه که این دارو روی انحراف چشم تاثیر داره، این موضوع رو به ویزیتورهای دارو بگه و ویزیتورها هم ممکنه این رو با یکی دیگه از مشتریان شون در میان گذاشته و همین طور این کار ادامه یابد.

شرکتای دارویی آمریکا تا وقتی که دلایل تاثیر این دارو رو به سازمان غذا و دارو ارائه ندادند و چراغ سبز این سازمان رو دریافت نکردن، از بازاریابی دارو واسه مقاصدی که تایید نشده منع شدن.آلرگان در سال ۲۰۱۰ میلادی در دادگاه گناهکار شناخته شد و قبول کرد که ۶۰۰ میلیون دلار واسه رفع اتهاما بپردازه.

اتهام این شرکت گسترش غیرقانونی بوتاکس واسه موقعیتایی چون سردرد، درد، اسپاسم و فلج مغزی کودکان بود که در اون زمان از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده بود.در یکی از شکایتا، دادستان گفت که آلرگان «غیرقانونی، سرسختانه و بدون هیچ فکری به اثرات منفی که ممکنه بر سلامت بیماران تاثیر بزاره» دارو رو واسه موارد تایید نشده استفاده کرده.

وزارت دادگستری آمریکا هم اینکه این بحث رو مطرح کرد که آلرگان از این دارو واسه دیستونی گردن – اختلالی که با انقباضای شدید عضلات گردن شناخته می شه – استفاده کرده و فروش دارو واسه این نوع استفاده تایید نشده، زیاد شده.دادستان این موضوع رو مطرح کرد که الرگان به گروهی از پزشکان پول داده بود

تا بقیه پزشکان رو با مصرفای متفاوتی از بوتاکس آشنا کنن و به اونا آموزشای مربوطه رو بدن در حالی که کاربرده های تبلیغ شده، اون زمان از طرف اداره غذا و داروی آمریکا مورد تایید نبود.آلرگان قبول کرد که گناهکاره و به خاطر جرم مرتکب شده باید ۳۷۵ میلیون دلار بپردازه. شرکت مدعی شد که بازاریابی بوتاکس

اونا رو به استفاده کاربرده های دیگری که مورد تایید نبوده جهت داده. آلرگان هم اینکه قبول کرد که ۲۲۵ میلیون دلار واسه حل و فصل اتهامات مدنی مطرح شده که بازاریابی بوتاکس دلیل شده بپردازه. آلرگان این تخلف رو نپذیرفت. شرکت در بیانیه ای اعلام کرد که منافع سهامداران در نظر گرفته شده و خواهان اجازه دقیق شدن و فوکوس کردن روی درمانای دیگه با به کار گیری این دارو شد.

مانند هر دارویی، آلرگان هم نیاز داره که مشکلات جانبی بالقوه شدید بوتاکس رو به عموم پزشکان بشناساند. در سال ۲۰۰۹ میلادی سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد که بوتاکس باید یه باکس علامت اخطار رو – شدیدترین نوع برچسب اخطار واسه دارو – روی جعبه منتشر و اعلام خطر کرده که دلایلی هست

این دارو اثرات جنبی جدی داره. این موضوع شامل تاثیراتیه که از راه تزریق به یه نقطه در بخشای دیگه بدن هم تاثیر میذاره و امکان داره باعث ضعف ماهیچه ها، دوبینی دید، افتادگی پلک شه.در مطلب، بیماران معمولا باکس اخطار روی شیشه رو نمی بینن و ممکنه از اخطار شدید بی خبر باشن.

در نتیجه پزشکان تعهد دارن تا خطرات بالقوه رو با مریضایی که بوتاکس رو انتخاب می کنن و این که سازمان غذا و دارو، بوتاکس رو واسه اون موقعیت تایید کرده یا نه، از پیش مطرح کنن.ری چستر وکیل اهل آستین که نماینده حقوقی بر علیه آلرگان بوده میگه که در تموم موارد اون درگیر به کار گیری دارو در موارد تایید نشده بوده.

در سال ۲۰۱۴ میلادی یه زوج نیویورکی مطرح کردن که بوتاکس روشی بود که اونا واسه علایم فلج مغزی روی فرزندشون امتحان کردن و این موضوع باعث مشکلات تهدید کننده زندگی فرزندشون شد. هیات منصفه به دریافت شش میلیون و هفتاد و پنج هزار دلار از طرف شرکت به این خونواده رأی داد. آلرگان در اول قصد درخواست تجدید نظر داشت اما در آخر به شکل خصوصی، مسئله رو با خونواده شاکی حل و فصل کرد و شرایط توافق هم پنهونی موند.

بوتاکس چیه؟

بوتاکس از یه باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم به دست میاد که می تونه باعث مسمومیت شدید غذایی شه. این ماده وقتی که به عنوان دارو با دُز خیلی کم به بدن تزریق شه، توکسین رابطه بین اعصاب و ماهیچه ها رو بسته می کنه. عموما از همین خاصیت واسه درمان استفاده می شه.

بی خطره؟

سازمان غذا و دارو واسه بوتاکس باکس هشداری رو لازم دونست که به کار گیری این دارو ممکنه خطراتی به همراه داشته باشه اما بیشتر کارشناسان می گن که اگه این دارو واسه موقعیتایی که تایید شده درست استفاده شه، ایمنه اما بازم بعضی اثرات سوء این دارو هم گزارش شده.

عدد و رقم

۲۸ سال

در ۲۸ سال گذشته که پوتاکس مورد تایید قرار گرفت، این دارو بسیار عمومیت داشته و بیماریای مزمنی که درمان کرده سر به فلک گذاشته.

۱۲.۲ میلیارد

۱۲.۲ میلیارد دوز پوتاکس در ربع قرن گذشته پخش شده.

۸۰۰ حق انحصاری

۸۰۰ حق انحصاری واسه پتانسیلای بالقوه و بالفعل پوتاکس به وسیله شرکت الرگان گرفته شده.

۹ میلیون دلار

در سال ۱۹۹۱ آلرگان ۹ میلیون دلار به یه شرکت کوچیک که بوتاکس رو می ساخت پرداخت کرد.

۱۲۵ میلیون دلار

در سال ۱۹۹۸ میلادی بوتاکس ۱۲۵ میلیون دلار درآمد داشته.

۲ میلیارد و ۴۵ میلیون دلار

در سال ۲۰۱۵ میلادی درآمد جهانی این دارو بیشتر از دو میلیارد و ۴۵ میلیون دلار بود.

.

منبع :gahar.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *